Czy trzeba mieć wykształcenie w danej dziedzinie, żeby o niej czytać? Czy zwykły laik może poznawać ciekawostki naukowe?
Każdy z nas kiedyś się uczył. Od czegoś musieliśmy zacząć. Czemu więc nie wziąć na początek książki, która jest naukowa, ale przystępna?
Tajemnice ludzkiego mózgu
Nasze ciało kryje wiele sekretów i często nawet lekarze nie potrafią wszystkiego wyjaśnić. A najtrudniejszy do rozgryzienia jest mózg. Neurologia to dziedzina rozbudowana, skomplikowana, a sami specjaliści twierdzą, że prawdopodobnie nigdy nie dowiedzą się wszystkiego.
Tego, jak bardzo zaskakujący jest nasz mózg możemy dowiedzieć się z książki Olivera Sacksa. "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" to zbiór przypadków pacjentów z nietypowymi problemami neurologicznymi. Trudności z widzeniem to nie tylko wady wzroku. Czasem mózg nie potrafi rozpoznać tego, co widzi oko. To prowadzi do historii czasem zabawnych, ale też frustrujących i utrudniających funkcjonowanie. Niekiedy źródło problemu łatwo jest zlokalizować i wyeliminować. Jednak nie zawsze. Oliver Sacks przedstawia przypadki, których zdiagnozowanie przysparzało problemy 50 lat temu, a i dziś mogłoby być trudne, a nawet niemożliwe. Postęp naukowy jest bowiem duży, ale są w mózgu rejony niezbadane.
Zrozumieć niezrozumiałe
Niezwykłość mózgu czyni go niezwykle intrygującym. Wiele osób chciałoby poznać jego tajemnice i zrozumieć działanie. Jednak nawet wykwalifikowanych specjalistów potrafi zaskoczyć.
Opisywanie skomplikowanych przypadków, które wykraczają poza znane schematy może pomóc rozwiązać choć część zagadek. A to tylko jeden z powodów, dla których uważam tę książkę za istotną. Aspekt naukowy potrzebny jest przede wszystkim neurologom i psychologom. A ten tytuł nadaje się też dla zwykłych czytelników. Oliver Sacks pisze językiem na tyle prostym, aby dało się go zrozumieć. Opowiada też o własnych przemyśleniach, co czyni przekaz bardziej ludzkim. Choć pisze o przypadkach medycznych, to bohaterowie tych historii mają dusze i emocje. Całość nie jest prosta, ale bardzo dobrze się czyta. A ponieważ każdy z nas ma mózg (mam nadzieję), to warto poznawać jego tajniki nie tylko dla poszerzania wiedzy. Czasem może nam to pomóc zrozumieć siebie i innych ludzi.
Polecam tę książkę nie tylko tym, którym przypadły do gustu "Sceny z życia martwych", czy seria "Co mówią kości". To pozycja dla każdego, kogo ciekawi neurologia i jego własny organizm.
Interesujące zagadnienia porusza ta książka.
OdpowiedzUsuńBardzo! Nawet bez wiedzy neurologicznej warto ją przeczytać.
Usuń