poniedziałek, 20 czerwca 2022

"Co mówią kości. Mroczne tajemnice zbrodni" Sue Black

Czytasz kryminały? A może wolisz je pisać? Jestem kryminalistykiem? Interesujesz się antropologią lub anatomią?

Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno z pytań, to pokażę Ci dzisiaj książkę, która może Ci się przydać.



Co to właściwie za książka?

Publikacje, takie jak "Co mówią kości" zdecydowanie nie są dla każdego! Ja sama, choć ciekawi mnie temat, który jest tu poruszony, nie sięgam po takie rzeczy zbyt często - wiedzę trzeba dozować, bo się przegrzewa przestrzeń podczaszkowa. Ale przejdźmy do szczegółów.
Książka ta jest niemal typowo naukowa. Zawiera mnóstwo wiedzy, szczegółów naukowych, ale też ciekawostki, które ją urozmaicają i czynią bardziej przystępną niż encyklopedie i podręczniki. Autorka jest antropologiem, a zatem posiada dużo sprawdzonych informacji, a w pracy spotkała wiele intrygujących przypadków. Wykorzystała to do stworzenia książki, z której każdy może się wiele nauczyć nie tylko o swoim organizmie. Chcecie znać budowę swoich kości i nauczyć się je rozróżniać? Czytając "Co mówią kości"  poznacie wiele tajemnic naszego szkieletu, przedstawionych w sposób ciekawy i przystępny.

Antropolog nie tylko dla antropologów

"Co mówią kości" zawiera mnóstwo wiedzy na temat szkieletu, ale to nie oznacza, że trzeba się jakoś bardzo znać, żeby zrozumieć. Wiedzą to już na pewno ci, którzy czytali pierwszą część tego naukowego cyklu. Mówię oczywiście o książce "Co mówią zwłoki", którą miałam okazję czytać i opowiedziałam o niej w tej recenzji. W kontynuacji mamy do czynienia z nawiązaniami do niej, ale nie musicie czytać obu, żeby zrozumieć. Szczegóły poszczególnych spraw nie są bowiem najistotniejsze. Liczą się fakty anatomiczne, a te opisywane są tak, żeby wszystko było zrozumiałe. Dodatkowo są przeplatane anegdotami i ciekawymi przypadkami znalezionych ciał, co czyni całość bardzo interesującą, wciągającą i naprawdę dobrze przyswajalną. Dla mnie było świetnie! Teraz będę mogła bardziej czepiać się tego, jak wyglądają ofiary i szukanie śladów w kryminałach ;)
Obie publikacje od Sue Black są doskonałymi lekturami dla kogoś, kto jest ciekaw, jak wiele można wyczytać z ludzkich szczątków, co wpływa na ich wygląd, jak się zabrać do szukania i wielu innych rzeczy związanych z antropologią i pokrewnymi naukami. Nie potrzebujesz do tego studiów i całych lat nauki - oczywiście pod warunkiem, że nie chcesz zajmować się tematem zawodowo. Wtedy musisz wiedzieć jeszcze więcej, bo przecież w ciele człowieka jest ponad 200 kości, a stron w książce tylko 400. Ale jeśli ciekawi Cię to tylko po amatorsku, to śmiało - bierz i czytaj. Tylko powoli, spokojnie. Nie przesadzaj z dawką wiedzy przyjmowaną jednorazowo. Nie jest to ten typ książek, które można czytać w jeden wieczór. Mimo to warto poświęcić na to trochę czasu.

12 komentarzy:

  1. Nie dodało mi komentarza - a chciałem napisać, że podobne wątki odnajduję w innych swoich lekturach, poza tym myślałem niegdyś o antropologii fizycznej. Pozdrowienia :-) .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś tam było nie tak z postem, pewnie dlatego usunął się pierwszy komentarz ;)
      Skoro myślałeś o takiej dziedzinie to ta książka na pewno będzie dla Ciebie ciekawa :)
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. To raczej nie jest książka dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Może następna bardziej przypadnie Ci do gustu :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Też tak uważam - człowiek się połamie i od razu lekarzowi mówi, która kość pękła i co może to oznaczać ;P

      Usuń
  4. Na pewno ciekawa książka dla zainteresowanych tą tematyką. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla amatorów świetnie napisana. Myślę, że bardziej znający ten temat też będą zadowoleni :)

      Usuń

Polecany post

"Proroctwo" Adam Widerski

Wiara często wiąże się z impulsywnymi dyskusjami i sporami. A jednak często jest motywem przewodnim w książkach. A przynajmniej kryminałach....